آموزش آنلاین فلوت لاکوتا

دسته بندی : موسیقی کلاسیک
مدت کلاس : 30 دقیقه
یک جلسه آزمایشی رایگان
پکیج پنج جلسه : 875,000 تومان
پکیج ده جلسه : 1,700,000 تومان
یک جلسه 180,000 تومان

لاکوتا نام قبیله ای از سرخپوستان آمریکا است که نام آن با این ساز عجین شده است ، اما این به آن معنا نیست که این ساز فقط در همین قبیله نواخته می شود.

فلوت لاکوتا که دارای هزاران سال قدمت است ودر ایران به نام فلوت سرخپوستی نیز شناخته می شود ، دارای نام های دیگری نیز هست ، مانند : فلوت کایوا ، فلوت مدیتیشن ، فلوت عشق و ...... اما نام ثبت شده و بین المللی این ساز Native  American Flute است.

فلوت لاکوتا در کوک های مختلفی ساخته می شود ، اما رایج ترین کوک که نت نویسی نیز معمولا بر اساس این کوک نوشته می شود کوک فادیز است.

وسعت این ساز کمی بیش از یک اکتاو است وساختار این ساز بر اساس نوازندگی در گام مینور پنتاتونیک طراحی شده است و برای همین در گذشته این ساز با پنج سوراخ ساخته می شده ، اما اغلب فلوتهای امروزی به دلیل اینکه دارای شش سوراخ هستند ، توانایی اجرای تمام فواصل کروماتیک را نیز دارا هستند.

در مورد تاریخچه این ساز نیز باید گفت که درباور سرخپوستان،  طبیعت به عنوان هدیه ، این ساز را به کوکوپلی (الهه باروری) تقدیم میکند تا رابطی با دنیای ماورایی باشد و با الهام بخشی از طبیعت به آرامش روحی و درونی دست یابد و به عنوان نوازنده ی افسانه ای فلوت در ذهن ها ماندگار شود. امروزه نیز در مطالعات انجام شده بر روی اصوات این ساز مشخص شده است  که نوای آن تاثیر مثبتی بر روی ضربان قلب و کاهش استرس دارد و در موسیقی درمانی نیزاز این ساز استفاده می شود.

با گسترش روز افزون فلوت لاکوتا در چند سال اخیر در ایران و نبود منابع معتبر برای این ساز، به رغم علاقمندان زیاد آن ، نیاز به کتابی که به صورت تخصصی برای این ساز نوشته شده باشد احساس می شد. همانطور که در بالا ذکر شد این کتاب بر اساس کوک فادیز نوشته شده است ، اما نوازندگانی که از کوک های دیگر ساز استفاده می کنند نیز به راحتی و بدون انجام هیچ تغییری در نتها و یا انگشت گذاری می توانند این قطعات را بنوازند.

برای تهیه ی این ساز، به وب سایت www.steachar.org مراجعه فرمایید.

تبلیغات